Kadim Kültler ve Ölüm Sonrası

Kadim Kültler ve Ölüm Sonrası

ESKİ ZAMANLARDA hayat, ölüm ve ölüm sonrasını öğrenmek için kutsal yerlere gidilirdi. Helenik dünyada, grekoromen dünyada, ki Türkiye de bunun bir parçasıydı, bu kült yerlere, kutsal yerlere gizem okulları adı verilirdi. Demeter kültü vardı, Isis ve Osiris kültü vardı. Bütün Helenik dünya tek büyük bir şey çünkü kültler seyahat ediyor, geziyor. Ama genellikle dağ, nehir veya yeraltında bir mağara gibi enerjilerin çok olduğu bir yer buluyorlar. Bugün unutulmuş olan kadim düşünce daha fazla bedenle ilgiliydi ve kendi fiziksel bedenimizle yeryüzünün bedeni arasında benzerlik olduğunu biliyorlardı.


Bir mağarada ya da yer altı sularının olduğu yerde ya da okyanusa akan bir nehirde olduğunuzda kozmik annenin enerjilerine sahip olursunuz; biz ondan doğduk ve öldüğümüzde bir sonraki dünyaya gitmek için ona döneceğiz. Dolayısıyla bu kültlerin birçoğu insanları ölümün büyük gizemine hazırlardı. Eğer mesela Efes’e veya Mevlana’nın yurdu Konya’ya veya Demeter’in kültü Eleusis’e büyük bir haç yolculuğu yaparsanız kültte, sembolik rüya formunda ruhun ölümden sonraki yolculuğu size gösterilir. Birçok kültürde, hepsinde değil ama birçok kültürde öldüğünüzde önce yeryüzünün, toprak ananın rahmine geri gitmeniz gerektiği söylenir. Önce beden gömülüyor ama ruh da aşağıya gidiyor ve bir süre sonra bu yeraltındaki yerde tekrardan yukarı doğru Bardo seviyesine doğuyor. Kadim dünyada insanlara bu yolcuğun imajı veriliyordu.


Bu resim onlara verildiği anda bunu anlamamış olabilirler ama bir şekilde hatırlıyorlar. Ve bir insan evinden binlerce kilometre ötede de olsa öldüğünde ruh diyor ki “şimdi ne yapmam gerektiğini biliyorum: o mağaraya gidip yeniden doğmak için anneye geri dönmeliyim”. Dolayısıyla kafası karışık ruhun nasıl yeniden doğacağına dair bir rehber kitabı ya da haritası vardı. Bu gizem okullarını kaybettiğimiz için birlerce ruh etrafta dolaşıyor ve nereye gideceklerini bilmiyorlar. Ve bu birçok enkarnasyon boyunca devam ettiği için bazı enkarnasyonlarımızda bunu hatırlamamıza rağmen birçoğunda unutuyoruz. Dolayısıyla insanlara yukarı gittikleri iyi enkarnasyonlarını hatırlatıyoruz. Genelde bu tip yerlere gitmek ya da onlar hakkında bir şeyler okumak çok faydalı. Çünkü ruhun hatırlamasına yardım ediyor.

 

Yazarın atölye çalışmalarından özetleyen: Neslihan Kosova